Bielizna a infekcje intymne


Pochwa wytwarza naturalną barierę chroniącą przed rozwojem grzybów i bakterii i w normalnych warunkach świetnie sobie z nimi radzi. Jednak kilkugodzinne kąpiele w jacuzzi lub basenie mogą zniszczyć florę bakteryjną pochwy.

Bielizna a infekcje intymne

Pochwa wytwarza naturalną barierę chroniącą przed rozwojem grzybów i bakterii i w normalnych warunkach świetnie sobie z nimi radzi. Jednak kilkugodzinne kąpiele w jacuzzi lub basenie mogą zniszczyć florę bakteryjną pochwy.

Żeby zapobiec infekcjom narządów rodnych należy po każdej kąpieli w basenie dokładnie umyć się pod prysznicem. Koniecznie zdjąć kostium kąpielowy i umyć się żelem do higieny intymnej. Zawierają one substancje kojące, natłuszczające i przywracające naturalny odczyn. Następnie osuszyć się czystym ręcznikiem i zastosować globulkę dopochwową, zawierającą dobroczynne bakterie.

Tego rodzaju preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. Dzięki nim odbudowuje się naturalne kwaśne pH pochwy. Do przepłukiwania pochwy można użyć także kefiru lub naturalnego jogurtu, które delikatnie zakwaszą skórę. Jeżeli okolica pochwy jest przesuszona można posmarować ją oliwą z oliwek lub rozgniecioną kapsułką witaminy A+E.

Taki zabieg złagodzi swędzenie. Po wizycie na basenie lub na plaży należy też wymienić bieliznę a tę używaną uprać, najlepiej w 60 stopniach. Najlepiej na codzień używać bielizny bawełnianej, unikać tej z domieszkami sztucznych dodatków, majtki typu figi lub bokserki.

Stanom zapalnym sprzyja też bielizna zbyt obcisła. Powoduje ona, że ciało nadmiernie nagrzewa się i przez to także wydziela więcej potu. To idealne warunki do rozwoju grzybów. Drobnoustroje świetnie namnażają się też wtedy, gdy mamy na sobie mokry kostium kąpielowy. Pamiętajmy, by po wyjściu z wody zmienić go na suchy.

Również długie siedzenie w siodle lub na siodełku roweru może spowodować problemy intymne, bowiem pocieranie o twarde siedzisko często kończy się podrażnieniami skóry. Aby je złagodzić można dokonać irygacji, przemywać okolice pochwy naparem z kory dębu lub rumianku.

Gotowe preparaty tego typu można kupić w aptekach. Podrażnienia okolic intymnych mogą prowadzić do stanu zapalnego, dlatego profilaktycznie należy używać dopochwowo kapsułek ze szczepami dobroczynnych bakterii.

Podsumowując, jeśli chodzi o higienę to pamiętajmy, że oba jej ekstremalne wydania - brak codziennej zmiany bielizny, ale i nadmierne "oczyszczanie" np. irygacje - są szkodliwe i mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych w miejscach intymnych.