Rodzaje biustonoszy


Biustonosz inaczej nazywany stanikiem jest częścią damskiej bielizny służącą do przykrycia i podtrzymywania piersi.

Rodzaje biustonoszy

Biustonosz inaczej nazywany stanikiem jest częścią damskiej bielizny służącą do przykrycia i podtrzymywania piersi. Nie wszystkie biustonosze są uszyte w ten sam sposób i odpowiednie dla każdej kobiety. Ze względu na sposób podtrzymania piersi wyróżniamy:

Push – up, z angielskiego „podnosić”, jest to specjalnie wyprofilowany stanik podnoszący piersi. W dolnej części miseczki może mieć ukryte kieszonki, które wypełnia się wkładem z materiału lub silikonu, aby optycznie powiększyć piersi.

Miseczki staników usztywnianych (padded) zazwyczaj wykonane są w całości z pianki. Te które w górnej połowie mają koronki lub siateczkę nazywane są półusztywnianymi. Ich przeciwieństwem jest biustonosz miękki (soft), który w całości wykonany jest z materiału i swobodnie dopasowuje się do biustu.

Staniki możemy również podzielić ze względu na krój miseczki. Wyróżniamy tu:

Balkonetkę (demi cup), w której miseczka skrojona jest z trzech części, dzięki czemu podnosi i zaokrągla pierś, zachowując jej naturalny kształt.

Plunge (plandż) to stanik, w którym mostek to wąski pasek materiału łączący miseczki. Zbiera on piersi do środka tworząc tzw. „dolinkę”. Charakteryzuje go ukośny szef miseczki.

Full – cup to miękki biustonosz z pełną miseczką, wysokim mostkiem i poziomym szwem. Jego odmianą jest half – cup, w którym krój sięga do połowy piersi, a szew przebiega pionowo, nadając piersiom kształt półkul.

Strapless to inaczej stanik bez ramiączek, w którym dolny brzeg wykończony jest silikonowym paskiem uniemożliwiającym jego przekręcanie się oraz opadanie. Bezramiączkowy, usztywniany half – cup nazywany jest bardotką.

Biustonosz do karmienia, potocznie zwany karmnikiem, posiada ramiączka odpinane w taki sposób, aby ułatwić karmienie. Podobnie jak stanik ciążowy wykonany jest on z miękkich i delikatnych materiałów, aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwej skóry piersi.